“The Key 3”


The Key 3 of the Lodge includes: the Lodge Chief, the Lodge Adviser, and the Lodge Staff Adviser. The Lodge Chief is elected by the youth members of the Lodge each year and the Lodge Adviser and Staff Adviser are both appointed by the Scout Executive, commonly known as the "Supreme Chief of the Fire."

Year Chief Lodge Adviser Lodge Staff Adviser
       
1936 Jack Swetic    
1937 Jack Swetic    
1938 Harold Beyers    
1939 Leonard Friend    
1940      
1941      
1942      
1943      
1944      
1945      
1946 Harold Beyers    
1947 Richard McClain    
1948 Ellwood Rittenhouse  
1949 Jim Kinney    
1950      
1951 Robert Pasmore    
1952 Joseph McGray    
1953 Larry Snook    
1954 Larry Snook    
1955 James Carruthers    
1956 Raymond Gramley    
1957 Jerry Grawley    
1958 John Mullon    
1959 Fred Colyer    
1960 Tom Clark Dave Kurtz  
1961 Hal Yocum Dave Kurtz  
1962 John Halderman Dave Kurtz  
1963 Jack Yocum Sus Smith  
1964 Ron Burnell Sus Smith  
1965 Denny Klause Sus Smith  
1966 Ron Ciccolini Sus Smith  
1967 Earl Harris Sus Smith  
1968 Randy Carper Dave Maneville  
1969 Randy Carper Dave Maneville  
1970 Tom Metz Lew Yost  
1971 Tim Foltz Lew Yost  
1972 Tim Bagshaw Lew Yost  
1973 Mike Leaper Lew Yost  
1974 Chris Simonetti Lew Yost  
1975 Chris Simonetti Lew Yost  
1976 Will Port Sam Gordon  
1977 Will Port Sam Gordon  
1978 Jim Gibson Sam Gordon  
1979 Gary Ishler Sam Gordon  
1980 Glenn Thompson Ben Seal  
1981 Ed Seal Ben Seal  
1982 Rob Wilson Tom White  
1983 Tom Connare Tom White  
1984 Chris Whitsel Tom White  
1985 John Cavanaugh Tom White  
1986 Dave Acker Tom White  
1987 Mike Maclay Tom White  
1988 Mike Maclay Rob Wilson  
1989 Tom McClain  Rob Wilson Cummins McNitt
1990 Tom McClain Rob Wilson Cummins McNitt
1991  Chris Jodon Tim Miller Cummins McNitt
1992 Chris Jodon Tim Miller Dave Kleinfelter
1993 Andrew Forsythe Tim Miller Dave Kleinfelter
1994 Mike Wurst Tim Miller Dave Kleinfelter
1995  Clint Doyle Tim Miller Dave Kleinfelter
1996 Clint Doyle Tim Miller Dave Kleinfelter
1997 Kevin Feagley Tim Miller Dave Kleinfelter
1998 Ryan Calvert Tim Miller Dave Kleinfelter
1999 Tom Winters Tim Miller Dave Kleinfelter
2000 Mike Kemp Tim Miller Dave Kleinfelter
2001 Paul Horn Tim Miller Dave Kleinfelter
2002 Kelly Sitch Tim Miller Dave Kleinfelter
2003 Kelly Sitch Tim Miller Dave Kleinfelter
2004 Peter Horn Tim Miller Dave Kleinfelter
2005 Bruce Cutter Tim Miller Mark Messersmith
2006 Christian Horn Tim Miller Mark Messersmith
2007 Jon Cherry Tim Miller Mike McMonigal
2007 Jon Cherry Tim Miller Tim McClure
2008 Jon Cherry Tim Miller Tim McClure
2009 Nick Struble Joe Strigle Tim McClure
2010 Eric Mitch Joe Strigle Tim McClure
2011 Mike Conkey Joe Strigle Tim McClure
2012 Matt Coll Joe Strigle Dave Counsil
2013 Mike Cavanaugh Joe Strigle Dave Counsil
2014 Jon Chester Joe Strigle Dave Counsil
2014 Jon Chester Ed Smoyer Dave Blehi
2015 Chris Barnish Ed Smoyer Dave Blehi
2016 Zach Bonson Ed Smoyer Dave Blehi
2017 Nate Ripka Ed Smoyer Brennan Malenovitch
2018 Nate Ripka Ed Smoyer Brennan Malenovitch
2019 Evan Graves Ed Smoyer Brennan Malenovitch

 

Scroll to top